Home Page - The Lynx Prize - International Contemporary Art Prize LYNX

Go to content

Main menu:

THE WINNERS

The winners of the main prizes in the 4 competing categories (painting, photography, digital art and graphic art) were awarded  on Sunday, October 6, 2019 during a ceremony in the Revoltella Museum in Trieste, by the curators Enea Chersicola and Riccardo Tripodi, together with the members of the jury and of the association's board. The winners were announced and the selected artists received the special prizes.

MAIN PRIZES "LYNX 2019"
- First prize PAINTING section (ex-aequo): Gavino Piana and Possal
- First prize PHOTOGRAPHY section: Kevin Krautgartner
- First prize DIGITAL ART section: Cristian Natoli
- First prize GRAPHIC ART section: Ricardo Aleodor Venturi
- Under 23 Special Award: mmmarmo (Alessia Cincotto)
- Special Prize "ALICE PSACAROPULO" Under 30 of Friuli Venezia Giulia: Francesca Alessandrini

SPECIAL PRIZES "LYNX 2019"
- SPECIAL PRIZE "SOLO EXHIBITION": Letizia Ardillo - Weronika Braun - Annalisa Filippi - Tammy Novak
- SPECIAL PRIZE "BE ART BUILDER": Natascha Auenhammer - Maria Buemi - Elia Canale - Marco Longo - Mahmoud Saleh Mohammadi - Giorgia Pezzoli - Alice Serafino - Tina Sgrò
- SPECIAL PRIZE "BIAFARIN BLUE": Rafaella Paoletti
- "JURY special mention": Amrta (Marta Moretto) - Peppe Denaro - Maurizio Ciancia - Arianna Ellero - Matteo Martignoni

COMPLETE LIST OF FINALISTS
PHOTOGRAPHY SECTION
    Amrta (Marta Moretto), Natascha Auenhammer, Maurizio Ciancia, Giorgio Gioia, Kevin Krautgartner, Tammy Novak, Mauro Pinotti, Nicola Rizzo, Alice Serafino, Maurizio Zafret.
PAINTING SECTION
    Francesca Alessandrini, Rossella Bianchi, Weronika Braun, Daria Cerqueni, Natalija Dimitrijevic, Arianna Ellero, Annalisa Filippi, Liber (Vittorio Venturini), Marco Longo, Luigina Luzii, Mahmoud Saleh Mohammadi, Michael Oberlik, Giorgia Pezzoli, Gavino Piana, Possal, Attila Schwanz, Tina Sgrò, Mahjoob Zohourian.
GRAPHIC ART SECTION
    Ricardo Aleodor Venturi, Letizia Ardillo, Maria Buemi, Elia Canale, Kyle A. Chaput, Elisa Cornacchia, mmmarmo (Alessia Cincotto), Rafaella Paoletti.
DIGITAL ART SECTION
    Letizia Ardillo, Peppe Denaro, Matteo Martignoni, Cristian Natoli.

COMPLETE LIST OF SELECTED
PHOTOGRAPHY SECTION
    Miriana Bonazza, Daniele Cabri, Luca Cameli, Armando Casalino, Magda Chiarelli, Antonio Delluzio, Veronica Figus, Silvano Fontanesi, Alice Guerra, Paula Haapalahti, Francesca Piovesan, Michela Porta, Paola Rizzi, Federico Serradimigni, Danilo Susi, Cihan Unalan.
PAINTING SECTION
    Nikolay Deliyanev, Riccardo Gallione, Stephanie Holznecht, Elia Inderle, Ljiljana Kostic, Shirin Moayya, Silvia Paci, Paula Prugger, Michele Recluta, Newton Rocha, Rosalba Ruzzier, Massimo Salotti, Theunert Bilder, Andrea Verzegnassi.
GRAPHIC ART SECTION
    Daniele Cabri, Fulvia Grbac.
DIGITAL ART SECTION
    Valentina Gelain, Ornacif, Enrico Pezzoli, Bogdan Soban, Sarah Degli Spiriti (Sara Bernini), Mattia Trabalza, Cihan Unalan.
Partners & Media Partners
Bit Culturali
Contemporary Lynx
tuttoqui
Franco Rosso Editore
Museo Internazionale Italia Arte
Lokarjeva Galerija
Tivarnella Art Consulting
Cercabando
art-prizes
Biafarin
Comune di Ajdovscina
 
logo

The LYNX Prize was formulated and organised by Associazione Culturale Il Sestante

(0039) 347-609-1354

associazioneilsestante@gmail.com

www.associazioneilsestante.com

Newsletter

Stay up to date on the projects of the Associazione Culturale IL SESTANTE. Enter your email to keep in touch and receive news, promotions and events in your mailbox.

Back to content | Back to main menu